ÇOCUK DEĞERLENDİRME TESTLER EĞİTİMİ

EĞİTİMCİ
UZM. PSİKOLOG DR.YUNUS EMRE AYNA

BETED 2. Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi 6 Eylül 2015’de başlayacaktır. Detaylar için lütfen tıklayınız.

 Eğitim Başlıkları

1- PORTEUS LABİRENTLERİ TESTİ
2- GOOD ENOUGH- HARRİS BİR İNSAN ÇİZ TESTİ
3- CATELL 2A ZEKÂ TESTİ
4- CATELL 3A ZEKÂ TESTİ
5- AGTE( Ankara Gelişim Tarama Envanteri)
6- GESELL GELİŞİM TESTİ
7- METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ
8- PEABODY RESİM-KELİME TESTİ
9- BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ
10- BENDER GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGI TESTİ
11- FROSTİG GELİŞİMSEL GÖRSEL ALGI TESTİ
12- LOUİSA DUSS PSİKANALİTİK HİKAYELER TESTİ

Eğitim Tarihleri:

Ankara 8-9 Eylül 2014
Bursa 18-19 Ekim 2014

BETED 2. Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi 6 Eylül 2015’de başlayacaktır. Detaylar için lütfen tıklayınız.

Eğitim Paketinin Adı : ÇOCUK DEĞERLENDİRME TESTLERİ
Eğitimciler : Uzman Psikolog Yunus Emre AYNA (Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim görevlisi)
Katılımcılar : A. Anaokulu Öğretmeni,
B. Okul Öncesi Öğretmeni,
C. Özel Eğitim Uzmanı,
D. Psikolog,
E. Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen,
F. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni/ Uzmanı,
G. Yukarıdaki bölümlerde okuyan 3. ve 4. Sınıf öğrencileri,
H. Yukarıdaki alanlar dışından olup eğitime katılmak isteyen eğitimciler bizimle iletişime geçebilirler.

EĞİTİM İÇERİĞİ

1. AGTE ( Ankara Gelişim Tarama Envanteri ): Anne-baba ile görüşme yoluyla uygulanan bir değerlendirme aracıdır. Yaşamın ilk 6 yılındaki gelişim, 154 madde ve 5 kategoride (dil-bilişsel, ince motor, kaba motor, sosyal beceri-öz bakım ve genel gelişim) değerlendirilmektedir. Çocukların, 0-3 aydan başlayarak, 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlar ile dil gelişimi, zihinsel becerileri, küçük-kas gelişimi, büyük-kas gelişimi, sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek incelenip gözlenerek puanlanır. Bu değerlendirme anne-baba ve çocuğun bir arada olduğu bir ortamda yapılır. Önemli olan, çocuk hakkında en sağlıklı bilgiyi elde edebilmektir. Uygulama sonucu çocuğun genel gelişimi hakkında sistematik bilgiler verir ve muhtemel gelişim gerilikleri konusunda uyarır.

2. BENDER GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGI TESTİ: 5 yıl 6 ay ile 10 yıl 11 ay arasındaki çocuklara uygulanır. Çocuklarda görsel motor işlevi görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılmasının yanı sıra hem yetişkin hem de çocuklarda mental geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır.

3. BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ: 8 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi veren, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat-algı testidir.  Benton Görsel Bellek Testi, şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde, görsel belleği, görsel algılama ve motor yeteneklerden ayırt edebilmektedir.

4. CATELL 2A ZEKÂ TESTİ: Kültürden arınık, uluslararası bir zekâ ölçeğidir. 7 yaş 6 ay ile lise dönemindeki bireylere uygulanır. Bireylerden, serinin devamı olan şekli ya da benzemeyen şekli bulma gibi farklı soru türlerini, verilen süre içinde yanıtlamaları istenir.

5. CATELL 3A ZEKÂ TESTİ: Üniversite öğrenimi almış bireylere uygulanan zekâ testidir. Kültürden arınık, uluslararası bir zekâ ölçeğidir. Üniversite öğrenimi almış bireylere uygulanır. Bireylerden, serinin devamı olan şekli ya da benzemeyen şekli bulma gibi farklı soru türlerini, verilen süre içinde yanıtlamaları istenir.

6. FROSTİG GELİŞİMSEL GÖRSEL ALGI TESTİ: 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel veya grup şeklinde uygulanır. Çocukların görsel algı kavramı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğidir değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. Test çocuklardaki görsel algı problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir.

7. GESELL GELİŞİM TESTİ: Okul öncesi dönem çocuklarına uygulanan, 2-6 yaş arası çocukların görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir gelişim testidir. Kolaydan zora doğru giden ve çocuktan şekilleri kopya etmesi istenilen dokuz figürden oluşmaktadır. Uygulama sonuçları; çocukta görsel algı,ayrımlaştırma, bütünleştirme ve ince motor becerilerinde sorun olup olmadığına ışık tutar.

8. GOOD ENOUGH HARRİS İNSAN ÇİZ TESTİ: 4-14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan, bireylerin zihin gelişimini ölçmeyi amaçlayan bir çizim testidir. Zihinsel geriliğin belirlenmesinde önemli bilgi verir. Çocukların resimsel betimlemelerinin kendileri ve başkalarına ilişkin algılarını ortaya koyduğu düşüncesine dayanan, çizilen insan resmi ile zekânın tespit edilebildiği özel bir testtir.

9. METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ: 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arsındaki çocuklara uygulanabilen, çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi; Kelime Anlama, Cümleler, Genel Bilgi, Eşleştirme, Sayılar, Kopya Etme olmak üzere 6 alt-test ve toplam 100 maddeden oluşur.

1O. PEABODY RESİM KELİME TESTİ: 2-11 yaş arası çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, ayrıca çocuklarda konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan bir gelişim testidir.  Bireylerden kartın her iki yüzündeki dört resimden söylenilene uygun resmi göstermesi istenir. Elde edilen sonuç ile çocuğun alıcı dil yaşının belirlendiği gelişim testidir.

11. PORTEUS LABİRENTLERİ TESTİ: 7 yaş 6 ay ile 14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılan test, 12 labirentli kartlardan oluşmaktadır. Sınırlandırılmış bir süre uygulaması yoktur.

12-LOUİSA DUSS PSİKANALİTİK HİKAYELER TESTİ

Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi projektif bir testtir. Bu test çocukların sorunlarını çözümlemek ve anlayabilmek için hazırlanmış tekniklerin gelişmişlerinden biridir. Test on tane yarım bırakılmış hikayeden oluşur. Hikâyeler, çocukların anlayabilecekleri ve ilgi duyabilecekleri biçimde yapılandırılmıştır. Her öykünün bir içeriği vardır. Psikanalitik teoriye uygun olarak, her gelişim dönemine uyan olası problemi ortaya koymaktadır.

Eğitim Süresi: 40 Ders Saati
A. Teorik: 2 Gün/ 16 Ders Saati ( 1 Ders Saati 40 dk. )
B. Pratik: Her test için 2 uygulama ( 24 ders saati )
Uygulayıcı Sertifikası: BETED ONAYLI UYGULAYICI SERTİFİKASI VERİLECEKTİR. (HER TEST İÇİN 2 TOPLAMDA 24 SAATLİK UYGULAMAYI TAMAMLAYANLARA VERİLECEKTİR)
Eğitim Yeri: ÖZGÜN BİREYSEL GELİŞİM VE AİLE DANIŞMANLIĞI KURSU – BETED EĞİTİM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ (Bireysel ve Evlilik Terapileri Derneği Merkezi)ANKARA: NECATİBEY CAD.23/12 KIZILAY /ANKARABURSA: ŞEHREKÜSTÜ MH.BÖLÜNTÜ SK.SARITAŞ APT.5/9 FOMARA/BURSATELEFON: 0312 230 70 77- 0543 6505265Eposta: trbeted@gmail.comhttps://www.beted.org.tr – http://www.facebook.com/trbetad
Katılımcı sayısı: 25 kişi ile sınırlıdır.
Ücret: 750 TL (KDV DAHİL)

1 Comment to “ ÇOCUK DEĞERLENDİRME TESTLER EĞİTİMİ”

  1. figen demir says :Cevapla

    bu testleri tekrar nasıl alabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.