Vakalar Üzerinden Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi

Eğitmen:

Psikolog Demet BALCI – Özgeçmiş

Eğitim Tarihi:

25-26 Kasım 2017

Eğitim İçeriği:

1. Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi : 3-12 yaş arası çocuklara uygulanan psikanalitik öyküler testidir. On adet tamamlanacak hikayelerden oluşmuştur. Çocuğun sorunlarını anlayabilmek ve çözümlemek için kullanılır. Bireysel olarak uygulanır.

2.  Chidren’s Apperception Test (C.A.T Çocuklarda Tematik Algı Testi) : 3-10 yaş arası çocuklara uygulanan projektif kişilik testidir. Çocukların iç dünyalarındaki önemli olayları yansıtan on resimden oluşur. Çocuğun iç dünyasını ve davranışlarını anlamak ve çözümlemek için  kullanılır. Bireysel olarak uygulanır.

3.  Draw A Person (Bir İnsan Çiz Testi) : 3-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Bir A4 kağıdı verilerek bir insan çizmesi istenir, hikayesi-tasarımları ve realitesi öyküselleştirilerek alınır. Kişilik analizi için kullanılan bir testtir. Bireysel olarak uygulanır.

4. D-10 Kişilik Testi : 3-12 yaş arası çocuklara uygulanır. Bir A4 kağıdına belirli 10 resim çizmesi istenir. Kişilik analizi için kullanılan bir testtir. Bireysel olarak veya gruplara uygulanabilir.

5. Frankfurter Konsantrasyon Testi (Elma Testi) : 5-0, 6—0 (60-72 aylık çocuklar) yaş arası çocuklara uygulanır. 14 satırlık karışık elma ve armut resimlerinden oluşmuştur. Dikkat ve konsantrasyonu ölçmek için kullanılır. Bireysel olarak uygulanır.

6. Öğretmen Bilgi Formu : Tüm sınıflar düzeyinde uygulanır. 6 başlık içeren bir formdur. Öğrencilerin akademik, kişilik, otoriteyle ve arkadaşlarıyla iletişimi, aile yapısı ile ilgili bütüncül bir yaklaşım içerisinde değerlendirmek için kullanılır. Öğrenciyle ilgili olarak öğretmenlerle yapılan bir uygulamadır.

7. Burdon Dikkat Testi : 10-20 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanır. 3 paragraflık karışık harflerden oluşmuştur. Dikkat gücünü (konsantrasyon, yoğunluk, süreklilik) ölçmek amacıyla kullanılır. Bireysel olarak veya gruplara uygulanır.

8. Porteus Labirentleri Testi : 3- 14 yaş arası çocuklara uygulanır. Bireysel zeka testi olarak genel yeteneği belirlemek amacıyla kullanılır. 12 adet labirentten oluşmuştur. Bireysel olarak uygulanır.

9. Good Enough-Harris, Bir İnsan Çiz Testi : 4-14 yaş arası çocuklara uygulanan genel bir zeka testidir. Bir A4 kağıdı verilerek bir adam, sonrasında da bir kadın çizmesi istenir, puanlama sistemine göre değerlendirilir. Çocuklarda zihinsel gelişmeyi ölçmek için kullanılır. Bireysel olarak veya gruplara uygulanabilir.

10. Bender-Gestalt Görsel Motor Algı Testi : 5-11 yaş arası çocuklara uygulanır. 9 adet karttan oluşmuştur. Zekanın görsel devinimsel motor algılamasında regresyon, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılır. Bireysel olarak uygulanır.

11. Metropolitan Olgunluk Testi : 5-6 ile 6-0 yaş arası çocuklara uygulanır. Toplam 100 madde ve 6 alt testten oluşur. Anaokulun sonunda veya birinci sınıfın başında olan çocukların okul olgunluğunu değerlendirmek için kullanılır. Bireysel olarak uygulanır.

12. Gessel Gelişim Figürleri Testi : 3-7 yaş arası çocuklara uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış şekillerden oluşur. Çocukların zeka gelişimlerinin yaşlarına göre ne düzeyde olduğu ile ilgili genel bilgiler verir. Bireysel olarak veya gruplarda uygulanabilir.

13. Çocuk ve Aile İle Gözlem ve Görüşme Teknikleri 

Eğitim Süresi: 32 Ders Saati
A. Teorik: 2 Gün/ 14 Ders Saati ( 1 Ders Saati 40 dk. )
B. Pratik: Her test için 2 uygulama ( 18 ders saati )
Uygulayıcı Sertifikası: BETED ONAYLI UYGULAYICI SERTİFİKASI VERİLECEKTİR.
Eğitim Yeri: NECATİBEY CAD. BİLECİK APARTMANI 27/2 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: 0312 230 70 77 – 0543 6505265
Eposta: trbeted@gmail.com
https://www.beted.org.tr – http://www.facebook.com/trbetad
Katılımcı sayısı: 15 kişi ile sınırlıdır.
Ücret 500 TL + KDV
Kayıt için 200TL ön ödeme gerekmektedir.
 Not: Eğitim materyalleri ücretin içindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.