2016 – Duygu Odaklı Ve Bütüncül Yaklaşımla Çift Terapisi Eğitimi

Eğitim Başlama Tarihi:
1.Modül 14-15 Mayıs 2016 (10.00-18.00)
2. Modül 18-19 Haziran 2016 (10.00-18.00)

İnsanın kimliğini etkileyen en önemli unsurlardan olan aileye dayalı terapi, insanların hem yaşamdaki önemli güçlüklerle başa çıkabilmesine hem de yaşam biçimlerini derinden dönüştürmesine yardım eden güçlü bir değişim modeli sunmaktadır

Aile terapisi alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından olan Dr.Leslie S. GREENBERG (Duygu Odaklı Terapi), Hanna LEVENSON (Kısa Süreli Dinamik Terapi), Jeffrey J.MAGNAVİTA (Birleştirilmiş Psikoterapi) gibi yaklaşımların entegratif bir şekilde yorumlanarak, Bireysel ve Çift Terapisi yapabilme becerisi kazandırmayı hedefleyen eğitimimizde katılımcılara psikoterapide duygularda daha doğrudan çalışarak Bireysel ve Çift Terapisi için gereken becerilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim sürecinde yapılacak çalışmalarda Farklı duygu tipleri arasındaki ayrımlar, kademeli müdahaleler için ana ilkeler, terapistlere bir yol haritası oluşturacak. Çekirdek duygusal yapılarda ve daha karmaşık bir duygu olan acıya ek olarak öfke, üzüntü, korku ve utanç gibi psikoterapötik değişimdeki en önemli duyguları anlamlandırma da bir anlamda duygu koçluğu yaparak değişimin nasıl yaratılacağının BÜTÜNCÜL bir yaklaşımla aktarılması hedeflenmektedir.

Eğitim Başlama Tarihi:

1.Modül 14-15 Mayıs 2016 (10.00-18.00)
2. Modül 18-19 Haziran 2016 (10.00-18.00)

EĞİTİM SÜRESİ:

2 Modül (2 Hafta sonu)

KONTENJAN:

20 Kişidir.  Kesin kayıt işlemleri için kaparo yatırılması gerekmektedir.

EĞİTİM ÜCRETİ:

Toplam Fiyat 1500TL (KDV Dahil)

ORGANİZASYON VE KAYIT İLETİŞİM:

SUZAN ŞENOL  – 0543 650 52 65

HEDEF:

Katılımcılara kısa dersler, video gösterimleri, canlı modelleme, vaka tartışmaları ve süpervizyonlu kapsamlı rol oynama yoluyla derinlemesine beceri eğitimi verilir. Katılımcılar bu eğitimde, ilişkilerde sorun yaratan duygusal reaksiyonları işlemeyi, çiftler arasında yeni iletişim biçimleri ve bağlanma fırsatları yaratmayı ve terapi sırasında oluşan çıkmazları aşmayı öğrenirler.

Eğitim Başlıkları:

 • Maladaptif döngülerin tespiti
 • Bağlanmayla ilişkili döngüler
 • Video gösterimleri
 • Beceri eğitimi ve uygulama
 • Kimlik ve hakimiyetle ilişkili döngüler
 • Altta yatan kimlikle ilişkili duygulara erişim
 • Beceri eğitimi ve uygulama
 • Tartışma
 • Altta yatan duygulara erişim
 • Video gösterimleri, Beceri eğitimi ve uygulama
 • Tartışma
 • Etkileşimi ve bağı yeniden yapılandırma
 • Video gösterimleri,
 • Beceri Eğitimi, Tartışma
 • Kültür ve Duygu
 • Kendi kendini yatıştırma, Tıkanıklarla başa çıkma

DUYGU ODAKLI ÇİFT TERAPİSİ NEDİR?

Duygu Odaklı Çift Terapisi, temelleri Bağlanma Teorisine dayanan, kısa süreli (8-20 seans) bir terapi metodudur. Çiftlerin yaşadıkları sıkıntıları temelde yaşadıkları duygulara dayanarak çözmeyi hedefler.
Duygu Odaklı Çift Terapisine göre ilişkilerinde sıkıntı yaşayan çiftler olumsuz döngülerde sıkışıp kalırlar (örn: eşim beni eleştirdikçe, ben kendimi geri çekiyorum, ben kendimi geri çektikçe, eşim beni daha çok eleştiriyor). Terapistin birincil görevi de, çiftlerin içinde bulundukları olumsuz döngüleri ve bu döngüye sebep olan temel duyguları (örn: öfke, korku, çaresizlik, kırgınlık) fark etmelerini sağlamaktır. Terapist daha sonraki aşamada, tarafların bu duyguları birbirleriyle açık bir şekilde paylaşmalarına ve de alternatif davranış kalıpları geliştirmelerine yardımcı olur.

Duygu Odaklı Çift terapisinin olumlu etkileri bir çok araştırmayla kanıtlanmıştır. Duygu Odaklı terapi, çağdaş psikolojik teorilerini temel alan psikoterapi pratiğine ampirik olarak bilgilendirilmiş bir yaklaşım şekli olarak 1980’lerde Dr.Leslie S.GREENBERG ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş, depresyon evliliğe bağlı stres için kanıta dayalı terapi yaklaşımlarının yanı sıra travma, yeme bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve kişilerarası problemler için de ümit verici olmuştur.

Diğer terapi teknikleri ile kıyaslandığında semptomlarda daha fazla değişikliği teşvik ettiği ve nüksü önlemede oldukça etkili(%77 nüks görülmeme) olduğu gözlemlenmiş.
İstismarın tedavisinde , kişilerarası problemlerin çözümünde ve affediciliği teşvikte de etkilidir. Duygu Odaklı ve Bütüncül çift terapisi, ilişki sıkıntılarının çözülmesinde en etkili yaklaşımlardan biri olarak kabul edilmektedir.

BİRLEŞTİRİLMİŞ (BÜTÜNCÜL) YAKLAŞIM NEDİR?

Çeşitli teorik psikoterapi ekolleri gelişip öne çıkmaya çalışırken, tüm dünyada doğal bir diyalektik süreç gelişti ve bütüncül psikoterapi hareketi 1980’lerde doruk noktasına ulaştı. Bu hareket, çeşitli bütünleşme türlerinin gelişiminde çığır açan öneme sahipti. Bugün klinik bilimin geldiği noktada     ilkelerin, alan sistemlerinin ve tedavi tekniklerinin birbirine yaklaşmasıyla yeni bir birleşme aşamasına girmekte olduğumuza inanıyoruz.

Birleştirilmiş klinik bilim, insan işlevselliğinin esas alanlarını birbirine bağlayan yapılar, süreçler ve düzenekleri tespit etmeye çalışan kuramsal, klinik ve araştırmacı bir yaklaşımdır. Birleştirilmiş klinik bilim alanı dahilinde, profesyonel bir psikoterapist ile ilişkide başlatılan değişim süreçleri ve düzeneklerini de kapsayan kişilik kuramı, gelişimsel psikopatoloji ve psikoterapi yer almaktadır.

Son yıllarda dünyada psikoterapistler entegratif (Bütüncül)çalışmayı seçmek noktasında zorunlu olduklarını hissetmeye başlamışlardır.Tüm dünyadaki bu yönelim ve Jeffrey J.MAGNAVİTA’nın [Birleştirilmiş Psikoterapi ] çalışmaları gibi   bizim ülkemizde de başta Uzm. Dr. Tahir ÖZAKKAŞ ve ekibinin çalışmaları sonucu kulturel kodlarımıza göre entegre edilmiş Bütüncül Psikoterapi Eğitimleri ile yaygınlaşmaya ve uygulanmaya başlamıştır.

EĞİTİMCİ:

Dr. Kamile Can (Psikoterapist-Aile Danışmanı)

İletişim Bilgileri:

Cep Tel : 0505 – 231 85 13

Özgeçmişi:
1968 Sinop / Boyabat doğumlu olan Dr. Kamile Can, ortaokul ve liseyi Samsun Anadolu Lisesinde tamamladı.
1992 de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.
Ankara’da yaşamaktadır.
1992 – 2006 yılları arasında Acil Hekimliği, Medikal Estetik Hekimliği yaptı.
2006 yılından itibaren Ruh Sağlığı ve Psikoterapi alanında çalışmaya başladı.
2012 de Bireysel ve Evlilik Terapileri Eğitim Derneğini (BETED) Kurdu. Halen Dernek Başkanlığı Görevini yürütmekle birlikte, Kişilik Bozuklukları, Bireysel Terapiler, Çift Terapisi ve Aile Danışmanlığı , Cinsel Terapi, Hipnoterapi Alanında Danışman ve Eğitimci olarak çalışmalarına devam ediyor.

ALDIĞI EĞİTİMLER
Psikoterapi Enstitüsü’nden;

 • Bütüncül Psikoterapi , 2006-2009, İstanbul
 • Psikoanalitik Psikoterapi de Masterson yaklaşımı ,2007 – 2010, İstanbul
 • Kişilik Bozukluklarına Bütüncül ve Masterson Yaklaşımı Bireysel Süpervizyonu 2009 – 2012

Personality Disorder Enstitüsü tarafından Otto F. Kenberg M.D, Tahir Özakkaş M.D ve Frank e. Yeamans M.D eğitimcilerinden;
Aktarım Odaklı Psikoterapi – Transferance Focused Psychotherapy

Dr. Leslie S. Greenberg’den;
Duygu Odaklı Çift Terapisi(2011)
Duygu Odaklı Bireysel TERAPİ eğitimi (2012)
Duygu Odaklı Çift Terapisi Bireysel Süpervizyonu (2011-2013)

Hana Levenson M.D ‘den;
Zaman Sınırlı Dinamik Terapi

CİSEAD’dan;
Aile Danışmanlığı Eğitimi
Cinsel Terapi Eğitimi

Omni Hipnoz Akademisi ve Dr. İnci Erkin’den;
Hipnoterapi Eğitimi, EFT Eğitimi

Vamık Volkan Günleri 1,2,3 de;
Psikoanalitik Psikoterapilerde Nesne İlişkileri ,Masterson Günleri 1,2,3 de;Kendilik Bozukluklarına yaklaşım. 

VERDİĞİ EĞİTİMLER
BETED Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. BÜNYESİNDE
Aile Danışmanlığı Eğitimi
Duygu Odaklı ve Bütüncül Yaklaşımla Çift Terapisi Eğitimi
Duygu Odaklı ve Bütüncül Yaklaşımla Bireysel Terapi Eğitimi
Cinsel Terapi Eğitimi
Hipnoterapi Eğitimi

EĞİTİM YERİ;
ÖZGÜN BİREYSEL GELİŞİM VE AİLE DANIŞMANLIĞI KURSU
NECATİBEY CAD.23/12 KIZILAY /ANKARA
BETED (Bireysel ve Evlilik Terapileri Derneği)
BETED EĞİTİM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.
TELEFON0312 230 70 77– 0543 650 52 65
Eposta: trbeted@gmail.com

https://www.beted.org.tr – http://www.facebook.com/trbetad

 

1 Comment to “ 2016 – Duygu Odaklı Ve Bütüncül Yaklaşımla Çift Terapisi Eğitimi”

 1. Özlem salgar says :Cevapla

  eğitimlerinizin çoğunluğu ile ilgileniyorum. İstanbulda açılacak bir kursunuz olursa mutlaka bilgilendirmenizi rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.